هلیکوپتر امداد

معرفی هلیکوپتر امداد

در سال 1939 بود که بشر توانست اولین هلیکوپتر امداد را بر فراز آسمان ها به پرواز در آورد. شاید در آن زمان بشر فکر نمی کرد که این هلیکوپتر ها به قدری پیشرفت کنند که امروزه یعنی 80 سال پس از آن زمان از این هلیکوپترهای نجات به منظور نقل و انتقال بیمارانی که اوضاع متناسبی ندارند استفاده شود، حتی این پیشرفت به گونه ای است که هم اکنون از مناطقی که عبور و مرور در آن میسر نیست نیز از هلیکوپتر امداد بدون سرنشین کمک می گیرند.

هلیکوپترها را می توان به عنوان بهترین هواگرد های حال حاضر که در حال کمک رسانی به بشر است دانست، مزیت این نوع از هلیکوپتر ها این است که حتی اگر شرایط به گونه ای باشد که هیچ یک از باند های پروازی قادر به پرواز نباشند،  آمبولانس هوایی  می تواند بهترین گزینه برای انتقال بیماران باشد. در حال حاضر وضهیت این هلیکوپتر ها به گونه ای است که هزاران مورد از آن ها در آسمان ها در حال انجام وظیفه می باشند.

هلیکوپتر امداد

  • انواع مختلف هلیکوپتر امداد

هلیکوپتر ها دارای انواع مختلفی هستند که آن ها را بر اساس یکسری فاکتور ها مثل تعداد بیماران انتقالی و همچنین مسافتی که باید طی کنند مورد انتخاب قرار می دهند، در مناطقی که فرودگاه وجود ندارد و نمی توان از فرودگاه استفاده کرد از هلیکوپتر امداد استفاده می شود.

  • اولین امداد هوایی

در سال 1950 بود که در جنگ کره اولین امداد هوایی صورت گرفت، در طول آن جنگ هلیکوپتر هایی با نام بل 47 ساخته شده بودند که چیزی بالغ بر 20000 سرباز را توانستند به بیمارستان های موجود انتقال دهند. البته در آن زمان به این شکل نمی توانستند برای بیماران و مصدومان خدمات درمانی داشته باشند به این دلیل که بیماران در قسمتی از هلیکوپتر که سبد نام داشت قرار می گرفتند و همین موضوع کار خدمات درمانی را سخت می کرد، اما همین که می توانستند آن ها را به مکانی به دور از جنگ و خون ریزی برسانند کفایت می کرد.

هیلکوپتر های امروزی بسیار پیشرفته شده اند به صورتی که در آن کابین بسیار مدرن و مجهزی برای بیماران در نظر گرفته شده است، به طوری که برخی از مدل های موجود توانایی انتقال همزمان ده بیمار را دارد، علاوه بر آن از امکانات و خدمات درمانی که وجود دارد می توان در طول مسیر برای بیمار استفاده کرد و وضعیت آن را تا رسیدن به بیمارستان اندکی بهبود بخشید.

  • خدمت رسانی هوایی در ایران با هلیکوپتر امداد

ایران نیز یکی از کشورهایی است که نه تنها در زمینه ی پزشکی بلکخ در زمینه ی امداد رسانی نیز توانسته با سایر کشور ها در یک رده قرار بگیرد، هلیکوپتر امداد از آخرین و پیشرفته ترین وسایل و تجهیزات برای انتقال بیماران استفاده می کنند، آن ها حتی می توانند در مناطق سعب العبور و مناطقی که باند فرودگاه ندارد نیز به کار امداد رسانی بپردازند. با تمام این توصیفات بهتر است بدانید که این هلیکوپتر ها قادر نیستند مسافت های بسیار طولانی را طی کنند.