آمبولانس زمینی

معرفی آمبولانس زمینی

آمبولانس زمینی نوعی وسیله نقلیه است که وظیفه جابه جایی و انتقال مصدومین به بیمارستان ها و یا مراکز درمانی اورژانس را دارد ، این نوع از آمبولانس ها در حین حمل بیماران امکان احیای بیمار و یا ابزار و تجهیزات اولیه برای زنده نگه داشتن مصدومین را دارند ، علاوه بر این از این نوع آمبولانس ها برای برای انتقال عضو اهدایی و یا دارو و تجهیزات لازم برای بیماران مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع آمبولانس های زمینی

 آمبولانس زمینی با توجه به شرایط مختلف و ارائه خدمات گوناگون به سه گروه تقسیم می شوند ، گروه بندی آمبولانس های زمینی برطبق شرایط بیماران و مصدومین می باشد که شامل موارد ذیل است :

آمبولانس زمینی نوع A (مختص به عملیات اورژانس) : از این نوع آمبولانس زمینی برای جابه جایی بیماران هم به صورت فردی و یا گروهی استفاده می شود و در واقع برای کمک رسانی و درمان اولیه بیماران پایه ریزی شده است ، از این نوع معمولا برای بیمارانی که شرایط اولیه آن ها عادی بوده به کار می رود، تخت مخصوص بیمار- دستگاه اکسیژن- و تجهیزات احیا از امکانات این نوع آمبولانس است.

آمبولانس نوع B ( مختص به حمل و نقل بیماران) : این نوع آمبولانس برای شرایطی که نسبت به نوع A  حادتر باشد مورد استفاده قرار می گیرد و امکاناتی که در این نوع وجود دارد علاوه بر موارد موجود در نوع A  ، شامل کپسول اکسیژن- تجهیزات ساکشن- تجهیزات AED – شوک پمپ سرم می باشد و نسبت به نوع قبل دارای امکانات مجهزتری می باشد.

آمبولانس نوع C  (مختص عملیات پزشکی پیشرفته) : این نوع آمبولانس در مقایسه با انواع دیگر دارای تجهیزات پیشرفته تری می باشد و مجهز به ICU و CCU نیز می باشد.

آمبولانس زمینی

آمبولانس زمینی که در ایران مورد استفاده قرار می گیرند کدامند؟

آمبولانس زمینی مورد استفاده در ایران از نوع تویوتا هایلوکس است که برای انتقال بیماران به بیمارستان در شرایط اورژانسی از آن ها استفاده می شود ، نوع دیگری نیز وجود دارد که خدمات آن به صورت سیار بوده و دارای تجهیزات برای  بیمارانی با تعداد بیشتر از یک نفر است که به آن ها اتوبوس آمبولانس می گویند ، و اما نوع آمبولانس مرسدس بنز اسپرینتر نیز برای بیماران و مصدومینی که دارای شرایط حاد بوده موررد استفاده قرار می گیرد این نوع آمبولانس دارای تجهیزات پزشکی ویژه برای شرایط خاص می باشد.

تجهیزات که داخل آمبولانس های زمینی هستند به شرح ذیل می باشد:

  • رادیو برای برقراری تماس دو طرفه: رادیو در آمبولانس این شرایط را برای راننده فراهم می کند که بتواند موقع انتقال بیمار به بیمارستان با بخش اورژانس ارتباط برقرار کرده و وضعیت بیمار را برای اورژانس شرح دهد.
  • سیستم تهویه مطبوع : این سیستم موجب می شود هوای داخل کابین را به با توجه به میزان حرارتی که دارد مطبوع نگه دارد .
  • دوربین: دوربین در آمبولانس را برای شرایط امنیتی نصب می کنند تا از هر هرگونه سواستفاده و… جلوگیری شود.
  • نورپرداز تروما : نورپرداز این امکان را برای آمبولانس فراهم می کند که بتواند در مکان های ترافیکی و شلوغ سریعتر عبور کرده و بتواند بیمار را سریعتر به بیمارستان منتقل کند.
  • رمپ : از این وسیله برای انتقال بیمار به داخل آمبولانس زمینی استفاده می شود و نیز در موقع انتقال بیمار به بیمارستان از تکان های اضافی جلوگیری می کند و از ایجاد هر گونه خطر در هنگام ورود و خروج بیمار از آمبولانس جلوگیری می کند.