فيزيوتراپی

فيزيوتراپی مرکز آمبولانس ناجی

فيزيوتراپی در منزل یکی از خدماتی است که مرکز پرستاری ناجی برای آسایش بیماران در منزل تدارک دیده است.

کارشناسان و کارشناسان ارشد فیزیوتراپی ناجی به منزل بیماران مراجعه می نماید و دستورات پزشکان متخصص برای فیزیوتراپی را با استفاده از کلیه تجهیزات لازم انجام خواهند داد. در این صورت دیگر نیازی نیست بیمار را برای انجام فیزیوتراپی به بیرون از منزل ببرید. چرا که متخصصان و تیم مجرب مرکز آمبولانس ناجی روش ها و تجهیزات لازم را به منزل شما خواهند آورد.

می توانید با شماره های 88466174 – 88469036 با ما در تماس باشید.

فيزيوتراپی چيست؟

فیزیوتراپی به شناسایی و افزایش پتانسیل های حرکتی برای بهبود، پیشگیری (Prevention)، درمان و ناتوانی، می‌پردازد. فیزیوتراپی شامل اثرات متقابل فیزیوتراپیست، بیمار وخانواده آن ها و یا سایر افرادی می‌باشد که از بیمار مراقبت می‌کنند بر یکدیگر می‌باشد، تا بتوانند پتانسیل های حرکتی بیمار را ارزیابی کرده و در ایجاد اهداف مورد نظر با استفاده از دانش و مهارت های ممتاز فیزیوتراپیست به توافق برسند.

دیدگاه منحصر به فرد فیزیوتراپیست از بدن و نیازها و پتانسیل های حرکتی آن برای رسیدن به تشخیص و استراتژی درمانی نقش اساسی دارد و تثبیت کننده هر موقعیتی می‌باشد که در آن خدمات ارایه می‌شود. این شرایط با توجه به هدف فیزیوتراپی در بهبود سلامت، پیشگیری، درمانی و بازتوانی، متغیر است.

ماهیت فیزیوتراپی

فیزیوتراپی، فراهم کننده خدمات برای مردم و جمعیت ها می‌باشد تا حداکثر حرکت و توانایی عمل (Movement and functional ability) را در طول دوران زندگی حفظ نماید و یا توسعه داده و به حال اول برگرداند. فیزیوتراپی شامل ارایه خدمات حرکت و عملکرد فرد می باشد که توسط فرآیند پیری یا صدمات و بیماری ها، مورد تهدید قرار می‌گیرند. حرکت(Movement) کامل و کارآمد در قلب چیزی قرار دارد که از آن به عنوان سلامتی نام برده می‌شود.

ماهیت فرایندهای فیزیوتراپی

فیزیوتراپی، خدمتی است که تنها توسط و یا با هدایت و نظارت یک فیزیوتراپیست صورت می‌گیرد وشامل : بررسی، تشخیص، برنامه ریزی درمانی، مداخله و ارزیابی می‌باشد.

 1. بررسی (Assessment) : شامل معاینه (Examination) انفرادی و گروهی نقص‌های بالقوه یا بالفعل، محدودیت های عملکردی، ناتوانایی ها، یا سایر مشکلاتی که توسط گرفتن تاریخچه، غربالگری و همچنین با استفاده از آزمایشات خاص و اندازه گیری و ارزیابی نتایج معاینات از طریق آنالیز آن ها در چهارچوب یک فرایند منطقی بالینی می‌توان به آن پی برد.
 2. تشخیص (Diagnosis) : از معاینات و ارزیابی آن ها به دست می‌آید و بیانگر نتیجه حاصل از فرایند منطقی بالینی می‌باشد. تشخیص ممکن است به صورت نقص حرکتی بیان شود یا شامل دسته‌های مختلفی از آسیب ها، محدودیت های حرکتی، توانائی ها/ ناتوانی ها یا سندرم ها باشد.
 3. برنامه ریزی (Planning) : با تعیین نیاز به مداخله آغاز می‌شود و معمولا به ایجاد برنامه‌ای برای مداخله ختم می‌شود که شامل اهداف نهایی قابل اندازه گیری که با بیمارخانواده یا فردی که از وی مراقبت می‌کند، قابل بحث می‌باشد.
 4. مداخلات (Intervention) : انجام می‌شوند و برای رسیدن به اهداف توافق شده تغییر میابند و می تواند شامل: درمان با دست، بهبود حرکتی، استفاده از وسایل فیزیکی، مکانیکی و الکتریکی-درمانی، آموزش عملکرد، فراهم کردن وسایل کمکی و نحوه استفاده از آن ها، راهنمایی و ارایه مشورت به بیمار، مستند سازی، هماهنگی و ارتباطات باشد. مداخلات همچنین ممکن است با هدف پیشگیری از آسیب ها، محدودیت های حرکتی، ناتوانی ها یا صدمات صورت گیرند که در این صورت شامل بهبود و حفظ سلامتی، کیفیت زندگی و توانایی در تمام سنین و جمعیت ها می‌باشد.
 5. ارزیابی (Evaluation) : مستلزم انجام مجدد معاینات با هدف ارزیابی نتایج حاصل می‌باشد.سابقه تکنيک هاي درماني فیزیوتراپی به بقراط ميرسد.درمان با اشعه خورشيد،آب گرم، ورزش، ماساژ و بسياري از تکنيک هاي ديگر به پيش از ميلاد ميرسد. دانشمندان ايراني و اسلامي بسياري بر آن افزودند. متاسفانه با افزايش جمعيت انساني و عدم توجه به اطباء بخصوص در ايران و کشور هاي اسلامي کارکرد اين گونه تکنيک ها کاهش يافت.
 6. نوعي از طبيب ها (Physicians) : با روش هاي خاص خود (دارو و تيغ) و برخورد آکادميک توانستند روش ضد عفوني را دوباره کشف و ترويج نمايند. عامل بيماري زا دوباره کشف و زير ميکروسکوپ تاييد شد. بزرگ ترين توفيق اين گروه با کشف داروهاي آنتي بيوتيک و ضدالتهابي بود.

اين گروه پزشک با رويکردي دوباره روش هاي درماني قديمي را نيز احيا کرد. ازجمله روش هايي که تاثير فيزيولوژيک آن آشکار بود. تمرين درماني،گرما درماني و ديگر متد ها که به آن تکنيک هاي جديدي مانند الکتروتراپي افزوده شد.
اين روش درماني به عنوان درمان فيزيولوژيک (Physiologic Therapeutic) و سپس به فیزیوتراپی معروف گشت.

مکانيسم آموزشي دراين رابطه دچار تغيير شد. ايجاد بيمارستان هاي بزرگ ،صنعتي شدن و جنگ هاي بزرگ حضور همه جانبه در همه بيماري ها ،تاکيد بر سيستم حرکتي براي کار و شغل و جنگ فيزيوتراپی را تغيير داد تا اين پزشک جديد با نام فيزيوتراپيست به عرصه برسد.

فیزیوتراپیست

 1. داراي دانش پزشکي مدرن (Medicine).
 2. آشنا با روش هاي قديمي درماني (TraditionalMedicine).
 3. آشنا با ديدگاه کلي نگر (Holistic).
 4. آشنا با فيزيولوژِِي و پاتولوژي حرکت
 5. آشنا با مفاهيم سلامت صنعتي (Health Industry).
 6. آشنا با مفهوم سلامت رزمي

فيزيوتراپيست ها با حمايت همه جانبه پزشکان (Physician) توانستند به روي پا ايستاده و مراحل تکامل را طي نمايند.
1- با تاکيد بر حرکت درمان هاي جراحي را کامل نمايند.
2- با تاکيد بر تنفس بهتر بي هوشي ها را کم خطر کنند.
3- تجهيزات الکتروتراپي و مکانوتراپي را علمي کرده وبا وسعت به کار گيرند.
4- سيستم هاي جديد مانند ليزر را به کار گيرند.
5- در تمامي حيطه ها حضور يابند.

حرکت فيزيوتراپی و فیزیوتراپیست ها به سمت محوري شدن در درمان به قدري سريع شده است، که از آن ها خواسته شده است کلمه Dr. را بر اول اسم بياورند.

شايد استئوپات ها نتوانستند اصالت خود را حفظ نمايند و تقريبا حذف شدند و يا کاروپراکت ها با توجه به محدود بودن تعاريف گسترش نيافتند. پزشکان متعارف (Physician) دانش فني کل نگر مناسب را ندارند. حتي جراحان روز به روز به فيزيوتراپی احتياج ميابند. واکسيناسيون و گسترش بهداشت مانور هاي ايشان را کاهش داده است. طبيب هاي قديمي دانش مدرن را ندارند اما فيزيوتراپی عرصه مناسبي براي عمليات خود يافته است.

درمان با فیزیوتراپی

فیزیوتراپیست ها يکي از بخش هاي اساسي در سيستم هاي ارائه دهنده خدمات مرتبط با سلامت مي باشند. فیزیوتراپیست ها به شکلي مستقل خدمات مرتبط با سلامت ارائه مي دهند.

بر طبق اصول برنامه هاي بازتواني و نو تواني، براي احياي مجدد عملکرد و کيفيت بهتر زندگي در افرادي که بدون حرکت مي باشند يا نقص هاي حرکتي دارند، به کار مي پردازند فیزیوتراپیست ها توسط اصول اخلاقي خودشان هدايت مي شوند. بنابراين آنها ممکن است درگير يکي از اهداف زير گردند:

  • حفظ و يا برگرداندن سلامتي براي فرد يا جامعه
  • جلوگيري از آسيب ها و محدوديت هاي عملکردي و ناتواني ها
  • انجام مداخلات براي بازگرداندن مجدد تماميت سيستم هاي اساسي بدن و مورد نياز براي حرکت، افزايش عملکرد و بهبودي مجدد، بالا بردن ظرفيت مربوطه و بهبود کيفيت زندگي در افراد و جامعه

فیزیوتراپیست ها در چه مکان هايي کار مي کنند؟

 • آسايشگاه ها
 • بيمارستانها
 • مراکز نگهداري
 • مراکز بازتواني
 • اقامتگاه ها
 • مطب و کلینیک های خصوصی فیزیوتراپی
 • درمانگاه بيماران سرپايي
 • مراکز اجتماعي
 • مراکز مراقبت هاي مرتبط با سلامتي اوليه
 • مراکز آموزشي و تحقيقاتي
 • خانه هاي اشخاص (Individual Homes)
 • مراکز بهداشت حرفه اي
 • مدارس
 • مراکز مراقبت از شهروندان سالمند
 • مراکز ورزشي
 • شرکت ها و محل هاي کار، کارخانجات
 • مکان هاي عمومي (مانند تفرجگاه ها) براي بهبود سلامت
 • حوادث غیر مترقبه
 • و…