فیزیوتراپی

فیزیوتراپی مرکز آمبولانس ناجی

فیزیوتراپی در منزل یکی از خدماتی است که مرکز پرستاری ناجی برای آسایش بیماران در منزل تدارک دیده است.

کارشناسان و کارشناسان ارشد فیزیوتراپی ناجی به منزل بیماران مراجعه می نماید و دستورات پزشکان متخصص برای فیزیوتراپی را با استفاده از کلیه تجهیزات لازم انجام خواهند داد. در این صورت دیگر نیازی نیست بیمار را برای انجام فیزیوتراپی به بیرون از منزل ببرید. چرا که متخصصان و تیم مجرب مرکز آمبولانس ناجی روش ها و تجهیزات لازم را به منزل شما خواهند آورد.

می توانید با شماره های 88466174 – 88469036 با ما در تماس باشید.

فیزیوتراپی چیست؟

فیزیوتراپی به شناسایی و افزایش پتانسیل های حرکتی برای بهبود، پیشگیری (Prevention)، درمان و ناتوانی، می‌پردازد. فیزیوتراپی شامل اثرات متقابل فیزیوتراپیست، بیمار وخانواده آن ها و یا سایر افرادی می‌باشد که از بیمار مراقبت می‌کنند بر یکدیگر می‌باشد، تا بتوانند پتانسیل های حرکتی بیمار را ارزیابی کرده و در ایجاد اهداف مورد نظر با استفاده از دانش و مهارت های ممتاز فیزیوتراپیست به توافق برسند.

دیدگاه منحصر به فرد فیزیوتراپیست از بدن و نیازها و پتانسیل های حرکتی آن برای رسیدن به تشخیص و استراتژی درمانی نقش اساسی دارد و تثبیت کننده هر موقعیتی می‌باشد که در آن خدمات ارایه می‌شود. این شرایط با توجه به هدف فیزیوتراپی در بهبود سلامت، پیشگیری، درمانی و بازتوانی، متغیر است.

ماهیت فیزیوتراپی

فیزیوتراپی، فراهم کننده خدمات برای مردم و جمعیت ها می‌باشد تا حداکثر حرکت و توانایی عمل (Movement and functional ability) را در طول دوران زندگی حفظ نماید و یا توسعه داده و به حال اول برگرداند. فیزیوتراپی شامل ارایه خدمات حرکت و عملکرد فرد می باشد که توسط فرآیند پیری یا صدمات و بیماری ها، مورد تهدید قرار می‌گیرند. حرکت(Movement) کامل و کارآمد در قلب چیزی قرار دارد که از آن به عنوان سلامتی نام برده می‌شود.

ماهیت فرایندهای فیزیوتراپی

فیزیوتراپی، خدمتی است که تنها توسط و یا با هدایت و نظارت یک فیزیوتراپیست صورت می‌گیرد وشامل : بررسی، تشخیص، برنامه ریزی درمانی، مداخله و ارزیابی می‌باشد.

 1. بررسی (Assessment) : شامل معاینه (Examination) انفرادی و گروهی نقص‌های بالقوه یا بالفعل، محدودیت های عملکردی، ناتوانایی ها، یا سایر مشکلاتی که توسط گرفتن تاریخچه، غربالگری و همچنین با استفاده از آزمایشات خاص و اندازه گیری و ارزیابی نتایج معاینات از طریق آنالیز آن ها در چهارچوب یک فرایند منطقی بالینی می‌توان به آن پی برد.
 2. تشخیص (Diagnosis) : از معاینات و ارزیابی آن ها به دست می‌آید و بیانگر نتیجه حاصل از فرایند منطقی بالینی می‌باشد. تشخیص ممکن است به صورت نقص حرکتی بیان شود یا شامل دسته‌های مختلفی از آسیب ها، محدودیت های حرکتی، توانائی ها/ ناتوانی ها یا سندرم ها باشد.
 3. برنامه ریزی (Planning) : با تعیین نیاز به مداخله آغاز می‌شود و معمولا به ایجاد برنامه‌ای برای مداخله ختم می‌شود که شامل اهداف نهایی قابل اندازه گیری که با بیمارخانواده یا فردی که از وی مراقبت می‌کند، قابل بحث می‌باشد.
 4. مداخلات (Intervention) : انجام می‌شوند و برای رسیدن به اهداف توافق شده تغییر میابند و می تواند شامل: درمان با دست، بهبود حرکتی، استفاده از وسایل فیزیکی، مکانیکی و الکتریکی-درمانی، آموزش عملکرد، فراهم کردن وسایل کمکی و نحوه استفاده از آن ها، راهنمایی و ارایه مشورت به بیمار، مستند سازی، هماهنگی و ارتباطات باشد. مداخلات همچنین ممکن است با هدف پیشگیری از آسیب ها، محدودیت های حرکتی، ناتوانی ها یا صدمات صورت گیرند که در این صورت شامل بهبود و حفظ سلامتی، کیفیت زندگی و توانایی در تمام سنین و جمعیت ها می‌باشد.
 5. ارزیابی (Evaluation) : مستلزم انجام مجدد معاینات با هدف ارزیابی نتایج حاصل می‌باشد.سابقه تکنیک های درمانی فیزیوتراپی به بقراط میرسد.درمان با اشعه خورشید،آب گرم، ورزش، ماساژ و بسیاری از تکنیک های دیگر به پیش از میلاد میرسد. دانشمندان ایرانی و اسلامی بسیاری بر آن افزودند. متاسفانه با افزایش جمعیت انسانی و عدم توجه به اطباء بخصوص در ایران و کشور های اسلامی کارکرد این گونه تکنیک ها کاهش یافت.
 6. نوعی از طبیب ها (Physicians) : با روش های خاص خود (دارو و تیغ) و برخورد آکادمیک توانستند روش ضد عفونی را دوباره کشف و ترویج نمایند. عامل بیماری زا دوباره کشف و زیر میکروسکوپ تایید شد. بزرگ ترین توفیق این گروه با کشف داروهای آنتی بیوتیک و ضدالتهابی بود.

این گروه پزشک با رویکردی دوباره روش های درمانی قدیمی را نیز احیا کرد. ازجمله روش هایی که تاثیر فیزیولوژیک آن آشکار بود. تمرین درمانی،گرما درمانی و دیگر متد ها که به آن تکنیک های جدیدی مانند الکتروتراپی افزوده شد.
این روش درمانی به عنوان درمان فیزیولوژیک (Physiologic Therapeutic) و سپس به فیزیوتراپی معروف گشت.

مکانیسم آموزشی دراین رابطه دچار تغییر شد. ایجاد بیمارستان های بزرگ ،صنعتی شدن و جنگ های بزرگ حضور همه جانبه در همه بیماری ها ،تاکید بر سیستم حرکتی برای کار و شغل و جنگ فیزیوتراپی را تغییر داد تا این پزشک جدید با نام فیزیوتراپیست به عرصه برسد.

فیزیوتراپیست

 1. دارای دانش پزشکی مدرن (Medicine).
 2. آشنا با روش های قدیمی درمانی (TraditionalMedicine).
 3. آشنا با دیدگاه کلی نگر (Holistic).
 4. آشنا با فیزیولوژِِی و پاتولوژی حرکت
 5. آشنا با مفاهیم سلامت صنعتی (Health Industry).
 6. آشنا با مفهوم سلامت رزمی

فیزیوتراپیست ها با حمایت همه جانبه پزشکان (Physician) توانستند به روی پا ایستاده و مراحل تکامل را طی نمایند.
1- با تاکید بر حرکت درمان های جراحی را کامل نمایند.
2- با تاکید بر تنفس بهتر بی هوشی ها را کم خطر کنند.
3- تجهیزات الکتروتراپی و مکانوتراپی را علمی کرده وبا وسعت به کار گیرند.
4- سیستم های جدید مانند لیزر را به کار گیرند.
5- در تمامی حیطه ها حضور یابند.

حرکت فیزیوتراپی و فیزیوتراپیست ها به سمت محوری شدن در درمان به قدری سریع شده است، که از آن ها خواسته شده است کلمه Dr. را بر اول اسم بیاورند.

شاید استئوپات ها نتوانستند اصالت خود را حفظ نمایند و تقریبا حذف شدند و یا کاروپراکت ها با توجه به محدود بودن تعاریف گسترش نیافتند. پزشکان متعارف (Physician) دانش فنی کل نگر مناسب را ندارند. حتی جراحان روز به روز به فیزیوتراپی احتیاج میابند. واکسیناسیون و گسترش بهداشت مانور های ایشان را کاهش داده است. طبیب های قدیمی دانش مدرن را ندارند اما فیزیوتراپی عرصه مناسبی برای عملیات خود یافته است.

درمان با فیزیوتراپی

فیزیوتراپیست ها یکی از بخش های اساسی در سیستم های ارائه دهنده خدمات مرتبط با سلامت می باشند. فیزیوتراپیست ها به شکلی مستقل خدمات مرتبط با سلامت ارائه می دهند.

بر طبق اصول برنامه های بازتوانی و نو توانی، برای احیای مجدد عملکرد و کیفیت بهتر زندگی در افرادی که بدون حرکت می باشند یا نقص های حرکتی دارند، به کار می پردازند فیزیوتراپیست ها توسط اصول اخلاقی خودشان هدایت می شوند. بنابراین آنها ممکن است درگیر یکی از اهداف زیر گردند:

  • حفظ و یا برگرداندن سلامتی برای فرد یا جامعه
  • جلوگیری از آسیب ها و محدودیت های عملکردی و ناتوانی ها
  • انجام مداخلات برای بازگرداندن مجدد تمامیت سیستم های اساسی بدن و مورد نیاز برای حرکت، افزایش عملکرد و بهبودی مجدد، بالا بردن ظرفیت مربوطه و بهبود کیفیت زندگی در افراد و جامعه

فیزیوتراپیست ها در چه مکان هایی کار می کنند؟

 • آسایشگاه ها
 • بیمارستانها
 • مراکز نگهداری
 • مراکز بازتوانی
 • اقامتگاه ها
 • مطب و کلینیک های خصوصی فیزیوتراپی
 • درمانگاه بیماران سرپایی
 • مراکز اجتماعی
 • مراکز مراقبت های مرتبط با سلامتی اولیه
 • مراکز آموزشی و تحقیقاتی
 • خانه های اشخاص (Individual Homes)
 • مراکز بهداشت حرفه ای
 • مدارس
 • مراکز مراقبت از شهروندان سالمند
 • مراکز ورزشی
 • شرکت ها و محل های کار، کارخانجات
 • مکان های عمومی (مانند تفرجگاه ها) برای بهبود سلامت
 • حوادث غیر مترقبه
 • و…