آمبولانس نوزاد

معرفی آمبولانس نوزاد

آمبولانس نوزاد در دسته بندی آمبولانس های ویژه قرار دارد نام دیگر آمبولانس نوزاد انکولانس است. بعضی از نوزادان در ابتدای تولد خود دچار تنگی تنفسی و یا بیماری های دیگر می شوند که باید تحت مراقبت های ویژه N.I.C.U  قرار گیرند و بستری شوند . اکثریت بیمارستان ها بخش مراقبت N.I.C.U مجهز نیستند با این وجود بهتر است که در مواقعی که نوزاد را به بیمارستان منتقل می کنید از آمبولانس که به بخش N.I.C.U مجهز است استفاده کنید.

آمبولانس نوزاد دارای چه تجهیزاتی است؟

آمبولانس نوزاد دارای تجهیزات تنفسی و مانیتورینگ می باشد که از این طریق می توان در موقع انتقال نوزاد به بیمارستان مراقبت های لازم را انجام داده و وضعیت نوزاد را تحت نظر قرار داد.

تجهیزات بخش N.I.C.U در آمبولانس نوزادن مانند امکانات I.C.U بزرگسالان می باشد با این فرق که اتصالات و پراپ ها براساس اندام نوزادان طراحی و نصب شده و همچنین دستگاه ونتیلاتور مطابق حجم ریه نوزادان تنظیم شده است. از آن جا که شرایط مراقبت پزشکی از نوزادان با بزرگسلان فرق دارد و باید برای انجام این مورد روحیه قوی داشت لذا کادر پزشکی که در بخش N.I.C.U کار می کنند باید از این لحاظ دارای روحیه مضاعف باشند و علاوه برای این مورد می بایست در این زمینه تجربه و مهارت لازم را کسب کرده باشند .

آمبولانس نوزاد

از دیگر امکاناتی که آمبولانس انتقال کودکان دارد مجهز بودن به انکوباتور است در زمانی که نوزادان را به بیمارستان منتقل می کنند ممکن است دچار هیپوترمی و یا به عبارت ساده تر دمای بدنشان کاهش پیدا کند ، به وسیله انکوباتور می توان دمای بدن نوزاد را ثابت نگه داشت و آن را مطابق با دمای محیط تنظیم کرد . و دیگر مزیتی که انکوباتور برای نوزاد دارد این است که دارای فضای بسته و محدودی است که به این طریق کادر پزشکی همراه می توانند از کاهش یافتن اکسیژن خون نوزاد با تنظیم اکسیژن داخلی ممانعت کنند. و با اوجود این دو ویژگی مهم می توان ریسک انتقال نوزاد به بیمارستان را کاهش داد .

تا چند سال اخیر تنها نوزادنی که نارس ( زودتر از زمان خود) متولد می شدند را در انکوباتور نگه می داشتند ولی امروزه پزشکان بر این باورند که همه نوزادان بایستی به مدت 2 الی 3 روز قبل از اینکه در معرض هوای آزاد باشند در این دستگاه تحت مراقبت های ویژه پزشکی قرار گیرند .

آمبولانس نوزاد در زمره تخصصی ترین گروه آمبولانس ها قرار داشته و تا کنون جان تعداد زیادی از نوزادان را نجات داده است.

هزینه انتقال نوزادان با این نوع از آمبولانس ها را می بایست از طریق پایگاه های امدادی که مجهز به آمبولانس نوزاد هستند جویا شد .