مقالات

هلیکوپتر امداد

 امروزه در سراسر جهان توجه ویژه ای به انتقال بیماران از طریق هوایی می شود و کشورهای مختلف به فراخور وضعیت جغرافیایی خود سعی نموده اند از سرویس های هوایی بیشترین بهره را ببرند. یکی از پرنده هایی که برای انجام این مهم بسیار مناسب می باشد و از قابلیت های فراوانی برخوردار بوده و توانایی های بی شماری دارد هلیکوپتر امداد است. هلیکوپتر به عنوان وسیله پرنده ای که در باند های بسیار کوچک فرود می آید و توانایی اعزام به مناطق صعب العبور را دارد مورد توجه سیستم اورژانس در سراسر جهان قرار گرفته است.

هلیکوپتر در امداد رسانی در جنگ ها یا حوادث غیر مترقبه نقش انکار ناپذیری دارد و ارسال کمک های فوری و تیم های پزشکی به این گونه مناطق را در سریع ترین زمان ممکن امکان پذیر نموده است. سرویس های هلیکوپتری در اورژانس های جاده ای و مناطق کوهستانی هر ساله جان بسیاری از انسان ها را نجات داده اند.

چند سالی است که مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی و همچنین سازمان های امدادی دیگر مانند آتش نشانی و هلال احمر در کشور ما سرویس های هلیکوپتری منظم و پرقدرتی ایجاد نموده اند. خدمات خود را به بیماران و مصدومین ارائه می نمایند. اما یکی از محدودیت های سرویس های هلیکوپتری اورژانس کشور این است که بر اساس آیین نامه های اجرایی می بایست این گونه خدمات فقط به بیماران اورژانسی و در زمانی که امکان استفاده از آمبولانس زمینی چه از نظر وضعیت جغرافیایی و چه از نظر کمبود زمان فراهم نباشد ارائه گردد و در شرایط عادی این خدمات شامل بیمارانی که میبایست از مناطق کشور به تهران منتقل گردند نمی شود.

Image result for ‫هلیکوپتر امداد‬‎

به طور مثال اگر بیمار یا مصدومی برای بهره مندی از امکانات درمانی پایتخت می بایست از طریق هوایی منتقل گردد و به دلیل اینکه در منطقه ای حضور دارد که از باند پرواز برای نشست و برخاست جت آمبولانس برخوردار نیست باید از خدمات هلیکوپتری استفاده نماید به طور معمول و در شرایط عادی این امکان فراهم نمی باشد که از هلیکوپترهای اورژانس کشور برای انتقال بیمار مذکور استفاده نماییم لذا باید برای انتقال این بیمار از هلیکوپترهایی استفاده شود که در بخش خصوصی و برای همین منظور در نظر گرفته شده است.

انواع هلیکوپتر امداد

هلیکوپترهای امدادی در بخش خصوصی از کلیه امکانات مراقبت های ویژه و تجهیزات لازم برخوردار می باشند و در انواع مختلف با ظرفیت های متفاوت انجام وظیفه می نمایند. این هلیکوپترها به مناطقی اعزام می شوند که حتی از باندهای کوچک برای هواپیماهای سمپاش برخوردار نیستند و هیچ گونه راهی برای استفاده از پرنده های بال ثابت وجود ندارد چرا که برخلاف عقیده عموم هزینه پرواز هلیکوپتر بسیار بیش از هزینه پرواز هواپیما در همان مسیر می باشد و می توان گفت که هلیکوپتر پرنده بسیار پرهزینه ای بشمار می رود.

بنابراین تا جایی که امکان دارد می بایست برای انتقال بیماران از شهری به شهر دیگر از وسیله های پروازی به غیر از هلیکوپتر استفاده نماییم. ضمن اینکه برد پروازی هلیکوپتر به دلیل محدودیت هایی که دارد بسیار پایین تر از هواپیما می باشد و در مسیرهای طولانی باید زمانی را برای فرود و سوختگیری مجدد در نظر بگیریم. همین محدودیت ها و هزینه ها است که هلیکوپتر را برای پرواز در مسیرهای طولانی به عنوان وسیله ای ترجیحی معرفی نمی نماید. برای اطلاع از چگونگی درخواست و اعزام هلی کوپتر می توانید علاوه بر شماره تلفن های مرکز آمبولانس ناجی تماس حاصل فرمایید.